250 x 250 Reklam Alanı

urfa_sohbet

Türkiye’nin tarih kokan memleketlerinin başında gelen diğer adıyla peygamberleri şehrimiz Şanlıurfa’yı anlattığımız yazımıza gösterdiğiniz ilgiden ötürü şimdiden teşekkür ederiz. Balıklı göl kültürleri tarihi çarşıları, sıra geceleri, her dinden ve ırktan insanların uyum içerisinde yaşadığı bir kentimizdir Şanlıurfa. Sunucumuzda merkezden, Siverek, Hilvan, Suruç, Halfeti, Birecik, Viranşehir,Ceylanpınar vs. tüm ilçelerinden bayan ve erkek birçok userimiz bulunmaktadır. Sizler ide bu oluşumun içinde görmekten çok mutlu oluruz. Şanlıurfa başta olmak üzere Türkiye’nini her yerinden userlerimiz mevcut karşılıklı saygı çerçevesinde güzel bir arkadaşlık ortamı sağlıyoruz.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat Bölümü’nde bulunan Şanlıurfa, doğuda Mardin, kuzeydoğuda Diyarbakır, kuzey batıda Adıyaman, batıda Gaziantep ve güneyde Suriye toprakları ile çevrelenmiş bir sınır şehridir. Şanlıurfa, coğrafi özelliği nedeniyle üzerinde birçok bağımsız devlet ve beyliğin kurulmuş olduğu, değişik kültürel oluşumların kaynaştığı bir yerleşim olmuştur. Gerek tarihinin başladığı ilkçağlarda ve gerekse diğer devirlerde Şanlıurfa, hemen her zaman Doğu ile Batı kültürleri arasında bir köprü olmuştur. Doğu’ ya Batı’ ya bağlayan ticari ve askeri yolların buradan geçmesi Şanlıurfa’ya geçmiş dönemlerde büyük önem kazandırmıştır.
Şanlıurfa sohbet chat sitelerimızda rahatça sohbet edebilmeniz için bilgisayarınızda java programının yüklü olması gerekmektedir. Çünkü sohbet sistemimiz java tabanlı çalışmaktadır. Eğer web üzerinden sohbet etmekten hoşlanmıyorsanız OsesliChat.Com’un tamamen güvenli virüs taramasından geçirilmiş mirc scriptini sol üst köşedeki “Speakychat” linkine tıklayarak indirebilirsiniz.
Kamusü’l Alam’a göre Urfa’nın eski adı “ur” ya da “Urelkeldaniyn” olup Büyük İskender’in fethinden sonra Mekadonyalılar bu şehri vatanlarındaki “Edessa” yani “Vodina” kasabasına benzeterek bu adla ve “akarsuları güzel” anlamıyla “Kaliroe” olarak adlandırmışlar, Araplar da “Kaliroe” den galat olarak “Ruha” olarak ad vermişlerdir.
Fikret Işıltan’a göre İslam döneminde Diyarı Mudar olarak da adlandırılan bölgedeki Urfa’ya Osrhoene Krallığı döneminde verilen “Osrhoene” adının, Urfa şehrinin Makedonyalılar tarafından “Edessa” adıyla yeniden kuruluşundan, önceki Süryanice “Urhai/Orhai” veya Arapça “Er-Ruha”‘nın Latinleştirilmiş biçimi olduğu sanılmaktadır.
Halep salnamelerine göre şehre kısa bir süre (Antiokya/Antakya) adı verilmişse de Prof. Segal’e göre M.Ö. 163’te ölen IV. Antiochus’un sikkeleri üzerindeki (Antioch Callirohae), başka bir kente de ait olabilir. Bir efsaneye göre ise Urfa adı Nemrut’un diğer bir adı olan ve ‘Sulak yerde bulunan’ anlamına gelen Hewya oğlu “Urhai” den gelmektedir.
Urhai’nin ‘güzel akarsular şehri’ anlamı, Edessa’nın Makedonya’daki Edhessaisos ırmağının kenarındaki şehir ve bu kentin sonradan aldığı ad Vodina’nin Makedonca su anlamına gelmesi, Kalliroe’nin ‘çeşme’ ya da ‘akarsuları güzel’ anlamı belli olduğuna göre Urfa adının kaynağı konusunda henüz bir sonuca ulaşılamamışsa da bütün rivayetlerin ‘su’ ya çıktığı tartışmasızdır.
.Şanlıurfa Sohbet Odalarına bağlanmak istiyorsanız sitemizde bulunan Sesli sohbet’e Girişi kullanarak direkt sohbete bağlanabilirsiniz. Şanlıurfa Sohbet Odalarında Arkadaşlık , Dostluk , Aile , Saygı , Sevgi Çerçevesinde Müzik Eşliğinde keyifli Dakikalar Geçirebilirsiniz.Hoşsohbetler

Bir önceki yazımız olan Adana sesli chat odaları başlıklı makalemizde adana sesli sohbet, adana sohbet ve adana sohbet odaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı